رابطه حمل و نقل و الهام از طبیعت چگونه به بشر کمک می کند ؟

در این مقاله به نکات جمع آوری شده توسط مشاورین باربری رشت و باربری نوشهر و باربری چالوس در مورد حمل و نقل و الهام از طبیعت اشاره می کنیم

 

حمل و نقل و الهام از طبیعت

همواره خلقت منبع الهامی برای دانشمندان و طراحان بوده است . بسیاری از اختراعات کنونی موجود در جهان با الهام ازطبیعت بیکران خداوند منان ساخته شده است .

از آلبرت اینشتین نقل شده است که : ” به طبیعت با دقت نگاه کنید آنگاه جواب پرسش های خود را خواهید یافت ” . در بخشهای مختلف حمل ونقل نیز دانشمندان با الهام از طبیعت دست به ساخت و طراحی وسایل و تجهیزاتی زده اند که در ادامه به بخشی از آنها پرداخته شده است :

اولین بار لئوناردو داوینچی در اواخر قرن چهاردهم میلادی با الهام از پرندگان طرح ماشین پرنده را طراحی کرد و گام های اولین ، برای پروازکردن آغاز شد .

الگوبرداری انسان از سنجاقک برای ساخت بالگرد ( هلیکوپتر )

 

رابطه حمل و نقلرابطه حمل و نقل

 

الگوبرداری از بال جغد برای ساخت هواپیمای بیصدا :

بال جغد دارای ساختارهایی است که به این پرنده اجازه میدهد که بدون هیچ صدایی پرواز کند محققان از این موضوع الگوبرداری کرده و هواپیماهای بیصدا را تولید کرده اند .

 

رابطه حمل و نقلرابطه حمل و نقل

 

رابطه حمل و نقل و استفاده از الگوی کلونی مورچه ها جهت اداره ترافیک شهری و الهام از کرم خاکی در طراحی ماشین آلات حفاری تونل

 

رابطه حمل و نقلرابطه حمل و نقل

 

با الگوبرداری از منقار مرغ ماهیخوار برای طراحی قطار سریع السیر، آنها را با دماغه هایی بلند و منقار مانند طراحی کردند که این امر اجازه خروج با صدای کمتری از تونل ها را میدهند.

 

رابطه حمل و نقل

 

تعریف اصطلاحات حوزه حمل و نقل توسط مشاورین مراکز اسباب کشی رشت و باربری آمل و مشاورین باربری رشت به تهران و باربری بابل

در این بخش سعی شده است اصطلاحاتی را که در بخشهای مختلف حمل و نقل بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند به صورت اجمالی تعریف شوند . این اصطلاحات عبارتند از :
تعریف حمل و نقل و انواع آن از نظر مشاورین باربری تنکابن و باربری لاهیجان و باربری رامسر و باربری بندر انزلی :

حمل و نقل : جابه جایی مسافر و کالا از هر طریق و با هر وسیله ، اعم از زمینی ، هوایی ، دریایی و ریلی .

حمل و نقل داخلی : مجموعه فعالیتهای حمل ونقلی (کالا یا مسافر) است که مبدأ و مقصد سفر ، داخل کشور باشد .

حمل و نقل بین المللی : مجموعه فعالیتهای حمل و نقلی است که مبدأ سفر یا مقصد آن خارج از کشور باشد .

 

رابطه حمل و نقلرابطه حمل و نقل

 

گردشگری : مسافرت از محل زندگی به نقطه ای دیگر به منظور تفریح و سیاحت است .

 

رابطه حمل و نقل

 

ترانزیت : ترانزیت به معنی بخشی از جابه جایی مسافر و کالا است که مستلزم عبور از کشور ثالث باشد . به تعریف ساده تر ورود کالا از یکی از مرزهای یک کشور و خروج از مرزی دیگر از همان کشور است.

سوآپ : عموماً به کالا هایی اطلاق میشود که از یکی از مرزهای یک کشور وارد آن می شود و معادل همان کالا از سایر مرزهای کشور به خارج صادر میشود . به طور مثال از کشور الف واقع در شمال ایران نفت وارد شده و در شهرهای شمالی ایران مصرف میشود .

به همان میزان نفت ایران از بنادر جنوبی به کشور صادر شده و هزینه آن را کشور ب به کشور الف پرداخت میکند . با این راهکار ، جابه جایی کالا و هزینه های آن کاهش مییابد .

نقش های مختلف افراد در حمل و نقل توسط مشاورین وانت بار رشت و باربری نیسان در رشت

راننده : کسی که هدایت وسیله نقلیه موتوری را برعهده دارد .

مسافر : تمامی افرادی که با استفاده از هر نوع وسیله نقلیه از مبدأ به مقصد خود جابه جا میشوند . برای این سفرها ، معمولاً قراردادی (بلیت) منعقد میشود .

صاحبان بار : تمامی استفاده کنندگان از خدمات حمل و نقل که با هر نوع وسیله نقلیه بار خود را جابه جا مینمایند .

پیاده : شخصی که بدون استفاده از هیچ نوع وسیله نقلیه موتوری یا غیر موتوری سفر مینماید .

متصدیان حمل ونقل : به منظور انجام سایر وظایف مرتبط با خدمات حمل ونقل بار و مسافر ، مشاغل مختلفی در حوزه حمل و نقل شکل گرفته است . به طور مثال متصدی صدور بلیت ، متصدی انبار و … .

تعاریف مرتبط با وسیله نقلیه

وسیله نقلیه : وسایل موتوری ( ماشین ، موتورسیکلت و … ) و غیر موتوری ( گاری ، دوچرخه و … ) که برای جابه جایی انسان و کالا به کار میرود .

ظرفیت وسیله نقلیه : وزن بار یا تعداد مسافری که از طرف کارخانه سازنده با تأیید مراجع معتبر برای وسیله نقلیه تعیین شده است .

وزن خالص بار : به وزن بار بدون در نظر گرفتن وزن وسیله نقلیه ، وزن خالص میگویند .

وزن ناخالص : به مجموع وزن بار و وزن وسیله نقلیه ، وزن ناخالص میگویند . رابطه حمل و نقل

وسیله نقلیه غیرموتوری : هر نوع وسیله نقلیه ای که نیروی محرکه آن از موتور نباشد .

وسیله نقلیه موتوری : هرنوع وسیله نقلیه قابل حرکت در راهها که نیروی محرکه آن از موتور میباشد .

موتور سیکلت : وسیله نقلیه ای برای حمل انسان که دارای دو یا سه چرخ با اتاقک پهلو یا بدون آن و مجهز به یک موتور محرکه باشد .

ناوگان حمل و نقل عمومی جادهای : به کلیه وسایل نقلیه موتوری که دارای پلاک عمومی ( نارنجی ) بوده و فعالیت آنها حمل و نقل عمومی مسافر یا بار از طریق جاده ( جابه جایی بین شهری ) است .

ناوگان حمل و نقل عمومی جادهای مسافر : به ناوگان حمل و نقلی ، عمومی گفته میشود که فعالیت آنها صرفاً حمل و نقل عمومی مسافر از طریق جاده است و شامل انواع اتوبوس ، مینیبوس و سواری کرایه میباشد .

ناوگان حمل و نقل عمومی جادهای بار : به ناوگان حمل و نقلی عمومی گفته میشود که فعالیت آنها صرفا ً حمل و نقل بار از طریق جاده است و شامل وانت ، نیسان ، کامیونت ، کامیون و … است .

ملکی راننده : این عبارت به این معناست که مالکیت وسیله نقلیه صددرصد بر طبق سند رسمی مربوط به راننده وسیله باشد .

ملکی شخص دیگر : عبارت است از حالتی که مالکیت وسیله نقلیه بر طبق سند رسمی صد در صد متعلق به شخصیت حقیقی ( یک فرد ) و حقوقی ( مانند یک شرکت ) دیگر غیر از راننده باشد .

شراکتی : عبارت است از حالتی که مالکیت وسیله نقلیه بر طبق سند رسمی متعلق به چند شریک حقیقی یا حقوقی باشد .

توضیحات مشاورین باربری اهواز و باربری بندرعباس و باربری شیراز در مورد انواع وسیله نقلیه

 

انواع وسیله نقلیه

به طور کلی باید بدانید که وسایل نقلیه عموماً به دو نوع مسافری و باری تقسیم بندی میشوند . در ادامه وسایل نقلیه مسافری و باری جادهای معرفی میشوند .

الف ) مسافری :
این نوع وسایل برای حمل انسان بوده و شامل سواری با ظرفیت حداکثر 6 نفر ، ون با ظرفیت 15 نفر ، مینی بوس با ظرفیت 16 تا 26 نفر و اتوبوس با ظرفیت بیش از 27 نفر میشود .

 

رابطه حمل و نقلرابطه حمل و نقلرابطه حمل و نقلرابطه حمل و نقل

 

قطارهای شهری مانند مترو ، مونوریل و تراموا نیز ناوگان مسافری محسوب میشوند .

 

رابطه حمل و نقلرابطه حمل و نقل

 

وسایل نقلیه مسافری ممکن است برقی باشند . مانند اتوبوسهای برقی . وسایل نقلیه برقی بیشتر در شهرها و برای کاهش آلودگی استفاده میشوند .

 

رابطه حمل و نقل

 

ب) باری :

این وسایل نقلیه برای حمل بارها استفاده میشود . انواع آن شامل وانتها با ظرفیت عموماً کمتر از 5/3 تن ، کامیونت با ظرفیت حمل از 5/3 تن تا 6 تن و کامیونها با ظرفیت حمل 6 تن بار و بیشتر است . کامیونها انواع مختلفی مانند کفی ، لبه دار ، مسقف ، یخچالدار ، میکسر ، بونکر و کمپرسی دارند .

 

 

اما کامیونها از نظر ظرفیت حمل بار به طور کلی توسط مشاورین باربری اصفهان و باربری ساری و باربری کرمان به چهار دسته زیر تقسیم میشوند .

کامیون سبک : انواع خودرو حمل بار که توانایی حمل محمولات با وزن ناخالص تا 6 10 تن را داشته باشد .

کامیون نیمه سنگین : انواع خودرو حمل بار که توانایی حمل محمولات با وزن ناخالص 10 تا 26 تن را داشته باشد .

کامیون سنگین : انواع خودرو و ادوات مربوطه است که توانایی حمل محمولات وزین با وزن ناخالص 26 تا
40 تن را داشته باشد .

کامیون فوق سنگین : انواع خودرو و ادوات مربوطه است که توانایی حمل محمولات وزین با وزن ناخالص بالای 40 تن و حجیم را داشته باشد .

دقت نمایید در صورتی که طول وسیله نقلیه ای بیش از 5/12 متر باشد به آن وسیله نقلیه طویل نیز گفته میشود .

به جز وسایل نقلیه مسافری و باری انواع دیگری از وسایل نقلیه نیز وجود دارد . به طور نمونه :

وسیله نقلیه امدادی : وسیله ویژه خدمات انتظامی ، ترافیکی ، پزشکی ، آتشنشانی و امداد اضطراری آب ، برق و گاز که به وسیله راهنمایی و رانندگی تعیین و با علائم ویژه مشخص میشود .

وسیله نقلیه عمرانی : وسیله نقلیه موتوری است که ویژه انجام کارهای فنی ، عمرانی و مانند آن و شامل بلدوزر ، گریدر ، غلتک ، اسکریپر ( زمین تراش ) و غیره است .

 

تعاریف مرتبط با حمل بار توسط مشاورین باربری یزد و باربری بابلسر و باربری نور

 

کالا : به تمامی محموله هایی اطلاق میشود که توسط واگن ، کانتینر یا سایر وسایل حمل و نقل مجاز بر طبق قوانین جاباجا میشوند.

تن : واحد سنجش وزن کالا است .

مهار مناسب بار : با ثابت نمودن بار و جلوگیری از حرکت آن به منظور جلوگیری از حرکت و برخورد با انسانها و وسایل نقلیه و همچنین جلوگیری از واژگونی وسایل نقلیه .

متأسفانه در موارد متعددی دیده شده که در هنگام ترمزهای شدید یا مانورهای اجباری راننده ، به دلیل مهار نامناسب ، بار از روی بارگیر جدا میشود . در چنین مواردی بیشترین خطر متوجه خود راننده خواهد بود زیرا بسیار مشاهده گردیده که بار وارد اتاق راننده شده است .

کانتینر ( یدک ) : عبارت از وسیله نقلیهای است که با یک وسیله نقلیه موتوری کشیده میشود .

 

 

پالت : صفحه مشبک پایه داری است که از الوارهای چوبی بلند ساخته شده و علاوه بر اینکه میتواند به راحتی وزن بار و تکانه ای سخت را در زمان بارگیری و حمل تحمل کند از چهار جهت نیز توسط شاخک های لیفتراک قابل جابه جاکردن میباشد .

این سیستم بسته بندی بار اغلب برای بسته بندیهای ساده استفاده شده و موجب سهولت و تسریع عملیات تخلیه و بارگیری میگردد .

پک : بسته واحدی است ( مانند کارتن و کیسه های کاغذی حاوی سیمان ) که از چندین لایه بار مشابه یا متفاوت تشکیل گردیده و جهت حمل بر روی پالت قرار میگیرد .

تعاریف مرتبط با زیرساخت های رابطه حمل و نقل

راه : مسیرهایی که برای عبور و مرور عموم وسایل نقلیه موتوری و غیر موتوری مورد استفاده قرار میگیرد .

 

 

خط راه آهن : ریلهای آهنی موازی ثابتی که قطارها ( لکوموتیو و واگنها ) بر روی آن حرکت مینمایند .

 

 

راه روستایی : راهه ای معمولاً غیر آسفالتی ( با روکش شنی ) که ارتباط بین روستاها را فراهم می آورد .

 

 

تقاطع : محدوده ای است که در آن دو یا چند مسیر به صورت همسطح یا غیرهمسطح با یکدیگر تلاقی میکنند .

 

 

خط ویژه : مسیری است که به وسیله خطکشی با رنگ متفاوت از خطوط دیگر و یا علائم یا موانعی از بقیه مسیرها مشخص گردیده و به عبور و مرور یک یا چند نوع وسیله نقلیه خاص اختصاص دارد .

 

 

پیاده رو : قسمتی از خیابان که در امتداد آن واقع شده و برای عبور و مرور افراد پیاده اختصاص یافته است .

 

 

گذرگاه پیاده : مسیرهایی که در تقاطع راه ها یا هر محل دیگری از سواره رو به وسیله خط کشی یا میخکوبی یا سایر علائم جهت عبور افراد پیاده اختصاص داده شده است .

 

 

 

کوچه : راهی در مناطق مسکونی که عرض آن حداکثر 6 متر باشد .

 

 

 

 

معابر محلی : راههایی هستند که در طراحی و بهره برداری از آنها نیازهای وسایل نقلیه و عابران پیاده ، با اهمیت یکسان در نظر گرفته میشود و ارتباط بین کوچه ها و خیابانهای شریانی فرعی را برقرار میکنند .

 

 

 

خیابان : راه عبور و مرور در محل سکونت و فعالیت مردم در شهرها که عرض آن بیش از 6 متر باشد .

 

 

خیابان اصلی : راهی است که در برخورد مقایسه با راه دیگری ، عرض سواره روی آن بیشتر است و یا با نصب علائم راهنمایی و رانندگی ، اصلی تلقی شده و در غیر این صورت در سمت راست راه دیگر قرار دارد .

خیابان فرعی : راهی است که در برخی برخورد با راه دیگری ، عرض سواره روی آن کمتر است و یا با نصب علائم راهنمایی و رانندگی ، فرعی تلقی شده و در غیر این صورت در سمت چپ راه دیگر قرار گرفته باشد .

جاده : راه خارج شهر برای عبور و مرور وسایل نقلیه . رابطه حمل و نقل

جاده اصلی : جادهای که در برخورد با جاده دیگر پهنتر است یا با نصب علائم راهنمایی اصلی تلقی شود .

 

 

جاده فرعی : جادهای که از جاده اصلی منشعب شده و از آن تنگتر است یا با نصب علائم راهنمایی فرعی به شمار میرود .

 

 

راههای شریانی درجه یک : معابری هستند که در طراحی و بهره برداری از آنها به جابه جایی نسبت به دسترسی ها برتری داده میشود . در این معابر دسترسی وسایل نقلیه و همچنین عابرین برای عبور از عرض مسیر کنترل و تنظیم میشود .

 

راههای شریانی درجه دو : معابری هستند که در طراحی و بهره برداری از آنها به جابه جایی و دسترسی وسایل نقلیه موتوری به طور همزمان توجه میشود . حرکت عابرین از عرض مسیر به صورت کنترل شده است .

راههای شریانی درجه دو شبکه اصلی راههای شهری را تشکیل میدهند .

 

بزرگراه : راهی است که حداقل دارای دو خط عبور در هر طرف بوده و ترافیک دو طرف آن به وسیله موانع فیزیکی از هم جدا شده باشد و به طور معمول دارای تقاطع های غیرهمسطح است . بزرگراه میتواند تعداد معدودی تقاطع همسطح کنترل شده داشته باشد .

 

آزادراه : آزادراه به راهی گفته میشود که حداقل دارای دو خط اتومبیل رو و یک شانه حداقل به عرض سه متر برای هر طرف رفت و برگشت بوده و دو طرف آن به نحوی محصور بوده و در تمام طول آزادراه از هم کاملاً مجزا باشد

و ارتباط آنها با هم تنها به وسیله راههای فرعی که از زیر یا بالای آزادراه عبور کند تأمین شود و هیچ راه دیگری آن را قطع نکند .

 

 

 

راهگذر ( کریدور ) : به محل تردد بین المللی با هر یک از شیوه های حمل و نقلی جادهای ، دریایی ، ریلی ، هوایی یا ترکیبی کالا و مسافر گفته میشود که براساس موافقت نامهه ای بین المللی امضا شده بین کشورها تعیین شده باشد .

 

 

شانه راه : بخشی از بدنه راه است که در دو طرف خطهای عبور رفت و برگشت قرار داشته و برای توقف اضطراری وسایل نقلیه به کار میرود .

شانه راه به دلیل افزایش فاصله دید در پیچ ها ، نصب علائم راهنمائی و رانندگی ، به وجود آوردن دید مناسب برای رانندگان و به وجودآوردن جایی برای انباشتن برف حاصل از برفروبی در راه به کارگرفته میشود .

 

 

علائم راهها : هر نوع علامت عمودی و افقی مانند تابلو ، خط کشی ، چراغ راهنمایی و رانندگی ، نوشته و ترسیم و هم چنین تجهیزات هدایت کننده که به وسیله مقامات صلاحیتدار یا رانندگان برای کنترل و تنظیم عبور و مرور بهکار میرود .

در نمودار زیر انواع تابلوهای مورد استفاده در راهنمایی و رانندگی مشخص گردیده است .

 

 

پایانه مسافربری : فضایی برای سوار و پیاده کردن مسافران اتوبوسه ای شهری و بین شهری است که اتوبوس مسیر برنامه ریزی شده خود را از آنجا شروع کرده یا در آن خاتمه میدهد .

پایانه مسافربری غالبا به شکل یک ساختمان بزرگ همراه با امکانات رفاهی طراحی میشود . شرکتهای مسافربری دارای دفاتر فروًش بلیت در پایانه ها هستند و مسافران از طریق سکوهای مشخص سوار یا پیاده میشوند .

 

 

پایانه باری : پایانه بار محلی است که به منظور ساماندهی امور حمل ونقل کالا و ارائه خدمات مورد نیاز رانندگان وسیله نقلیه عمومی باری ، مؤسسات و شرکتهای حمل و نقل کالا و صاحبان بار احداث شده است .

 

 

پایانه مرزی : مکانهای ورودی و خروجی مجاز زمینی کشور است که سازمانهای مربوطه جهت اعمال قوانین و مقررات و نیز انجام تشریفات قانونی ورود و یا خروج کالا ، مسافر و وسیله نقلیه در آن استقرار دارند .

 

 

مجتمع خدماتی ـ رفاهی : مکانی است که در محورهای اصلی و ترانزیتی کشور جهت ارائه خدمات مورد نیاز رانندگان ، مسافران و وسایل نقلیه به صورت متمرکز احداث میشود .

از جمله این خدمات می توان به تعمیرگاه ، درمانگاه ، رستوران ، مسجد ، استراحتگاه ، جایگاههای عرضه سوخت ، پارکینگ و … اشاره نمود .

 

 

گمرک : گمرک عبارتست از سازمان دولتی که مسئول اخذ حقوق و عوارض ورودی ( واردات ) و خروجی ( صادرات ) و همچنین مسئول اجرای سایر قوانین و مقررات مربوط به واردات ، ترانزیت و صادرات کالاها است .

 

خروج کالا را از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات گمرکی مربوطه ، ترخیص کالا میگویند .

19 خرداد 1399 5:51 ب.ظ