Skip to main content

اوقات فراغت جوانان امروزی و نکات کلیدی جهت آگاهی والدین

آیا پرسنل باربری رشت یا باربری نوشهر یا باربری چالوس نسبت به تربیت فرزندان خود آگاهی کافی دارند ؟

در این مقاله در مورد آگاهی والدین محترم نسبت به تربیت فرزندان عزیزشان صحبت می کنیم . لطفا با ما همراه باشید

نکاتی کلیدی در رابطه با اوقات فراغت جوانان امروزی ( جهت آگاهی والدین )

بی شک استفاده مفید از اوقات فراغت می تواند نقشی اساسی در سرنوشت و آینده جوانان داشته باشد .

 

اوقات فراغت جوانان و برنامه ریزی صحیح برای آن

 

با توجه به این که جوانان به نوعی آینده این کشور را ساخته و سرنوشت آن ها بر سرنوشت جامعه نیز تاثیر داشته لذا استفاده صحیح از اوقات فراغت توسط جوانان بسیار حائز اهمیت می باشد ؛

چرا که همان گونه که استفاده درست از اوقات فرد بر زندگی خود فرد و نیز جامعه تاثیر مثبتی به جای گذاشته استفاده نادرست نیز می تواند باعث مشکلات و به بار آمدن خساراتی خواهد شد .

این روزها با کمتر شدن ساعت رسمی کار ، جوان ها فرصت آزاد بیشتری را در اختیار داشته تا از آن باب میل خود و با توجه به امکاناتی که در اختیار داشته استفاده نموده و به نوعی از جوانی خود لذت ببرند .

این را بایستی در نظر داشت که اوقات فراغت در جوامع صنعتی مانند ساعات خالی در جوامع سنتی نبوده و با یکدیگر تفاوت هایی دارند .

استفاده صحیح از اوقات فراغت باعث بالا رفتن میزان بازدهی کار شده و همچون هر رشته صنعتی دیگر جهت متنوع ساختن اوقات فراغت ، صنایع تفریحاتی نیز شکل گرفته است .

از این رو ما در این مقاله قصد داشته عوامل انسانی غیر درونی آسیب های اجتماعی را بررسی نماییم .

اوقات فراغت جوانان در جامعه امروزی و توجه پرسنل مراکز اسباب کشی در رشت و مراکز حمل اثاثیه منزل رشت به این موضوع

نکاتی اساسی در رابطه با اوقات فراغت جوانان

موضوعی موثر و اساسی

از آن جایی که با اوقات فراغت به ناگاه جوانان و نوجوانان به اجتماع وارد شده از این رو نحوه گذراندن اوقات فراغت دغدغه ای اساسی به شمار آمده و احتمال رفتار های نامتعادل نیز به مراتب افزایش خواهد یافت .

تقریبا نصف جمعیت کشور ما را جوانان تشکیل داده اند و به همین دلیل استفاده از انرژی بالا و متراکم آن ها به کمک یک برنامه ریزی اصولی می تواند تاثیر بسیار شگرفی در سازندگی کشور به همراه داشته باشد .

و به همان میزان نادیده گرفته شدن انرژی جوانان می توانند باعث انحرافات و آسیب های اجتماعی زیادی گردد .

این که اوقات فراغت جوانان را تنها به برنامه های محدود و خسته کننده خلاصه نمود اشتباه بسیار بزرگی بوده که از سوی برخی از والدین صورت می گیرد .

برنامه های قرار گرفته در اوقات فراغت بایستی کاملا مطابق با میل خود نوجوان و یا جوان انتخاب شده و در این امر هیچ فشاری را نباید به آن ها تحمیل نمود ؛

این که از فرزند خود انتظار داشته باشید بلافاصله پس از اتمام مدارس در کلاس های درسی ، هنری و ورزشی انتخابی شما شرکت نماید بدون شک موجب نارضایتی فرزند شما شده و در واقع  دیگر اسم این ایام را نمی توان اوقات فراغت گذاشت .

جوان باید در اوقات فراغت خود حق انتخاب داشته وگرنه ممکن بوده در طی تابستان با توجه به عدم در اختیار داشتن برنامه های مورد علاقه خود به سوی رفتارهای ناهنجار اجتماعی کشیده شود .

یکی از عواملی که منجر به افزایش این ناهنجاری ها شده همنشینی با دوستان ناباب بوده و این موضوع حتی ممکن بوده باعث گردد جوان از فکر تحصیل نیز بیرون آمده و برای کسب در آمد به کارهای نامشروع و کاذب روی آورد .

از این رو چیدن یک برنامه صحیح و غنی برای اوقات فراغت آن ها می تواند از تمامی این مشکلات جلوگیری نماید .

 

در آسیب های اجتماعی جوانان چه عوامل محیطی تاثیر گذار می باشد ؟ و آیا پرسنل باربری رامسر و یا باربری تنکابن و باربری نور به این نکات توجه می کنند ؟

عوامل تاثیر گذار در به وجود آمدن آسیب های اجتماعی را به طور کلی می توان به دو گروه تقسیم  نمود :

  1. افزایش جمعیت ، عدم ثبات و پایداری اجتماعی ، بیکاری ، تورم و فقر
  2. خانواده ، محیط مدرسه و گروه همسالان

نقش خانواده  

خانواده اولین محیطی است که هر انسان برای رفع نیاز های حیاتی و ریشه ای خود به آن احتیاج داشته و تمامی افکار ، عقاید و رفتار اعضای خانواده بر روی فرد تاثیر مستقیمی دارد .

از این رو یک فرزند کاملا تحت تاثیر خانواده رشد نموده و بی شک نواقص و کمبودهای خانوادگی نیز بر روی او تاثیر منفی به جای گذاشته و او را به سوی نامتعادل شدن پیش خواهد برد .

محیط مدرسه

یکی از عوامل موثر در سازگاری و جامعه پذیرتر شدن نوجوانان و جوانان کیفیت محیط های آموزشی نظیر مدارس می باشد .

بی شک یک دانش آموز که در مدرسه منظم و موفق بوده آسیب پذیری کمتری به نسبت دیگر نوجوانان خواهد داشت .

هم سن و سالان

همان طور که می دانید نوجوانی سن بسیار حساسی بوده و در این سن میزان تاثیر پذیری افراد از هم سن و سالان خود بسیار زیاد خواهد بود .

از این رو گشتن با دوست های ناباب ممکن بوده اثرات مخربی را بر روی رفتار نوجوانان و جوانان به جای گذارد .

خانواده این امکان را داشته تا با نزدیک شدن به فرزند خود رابطه صمیمی و گرمی را در محیط خانه به وجود آورده تا نوجوان خود ترجیح داده که به جای گشتن با دوستان ناباب وقت خود را با خانواده بگذراند .

احتمال آسیب پذیری در نوجوانان بد سرپرست ، بی سرپرست و تک سرپرست نیز به نسبت سایرین بسیار بیشتر می باشد .

بحران هویتی در جوانان یکی از مسائل مهمی بوده که پرسنل باربری لاهیجان و باربری بندر انزلی و باربری لنگرود به آن توجه می کنند

این روزها نقش نهاد خانواده متاسفانه بسیار کمرنگ تر شده است. و به دلیل تفاوت های بسیار زیادی که بین نسل جدید و قدیم ایجاد شده تفاهم و گفتگو بین نوجوانان و والدین به حداقل رسیده است .

بهترین زمان برای پیدا کردن ریشه بحران هویت اجتماعی در جوانان ، دوره نوجوانی آن ها که همان دوران هویت یابی آن ها به شمار آمده ، می باشد .

همزمان با تغییرات جسمی نوجوانان در دوره بلوغ ، جستجو برای هویت نیز آغاز خواهد شد . از این رو در این زمان خانواده و آموزش و پرورش بایستی بستر مناسبی را برای هویت بخشی به نوجوانان و جوانان فراهم نموده تا با مشکل بحران هویت رو به رو نگردند .

وجود نابرابری های اجتماعی در بین جوانان و توجه والدین پرسنل باربری رویان و باربری اهواز و باربری رودسر به این نکات

این که نوجوانان و جوانان با این موضوع رو به رو شده که فرصت های تحصیلی ، اشتغال ، ازدواج ، امکانات رفاهی و تفریحی و . . . بنا به دلایلی چون محدودیت در منابع ، ناتوانی در اجرای یک مدیریت فراگیر ، نبود توزیع عادلانه و کارآمد ، بین آن ها و جوانان دیگر به یک میزان نبوده

سبب سرخوردگی و یک خشم درونی در آن ها خواهد شد که متاسفانه هنوز نیز به این مسئله و ارائه راهی برای آن پرداخته نشده است .

جوانان نیز که راهی برای تخلیه خشم خود نداشته تمامی ناراحتی و خشم خود را از این موضوع در درون خود خواهند ریخت.  و گاهی

انفجار این خشم و کینه ها می تواند باعث بزهکاری و کارهای ناشایست از سوی این جوانان گردد .

فرهنگ های مختلف

فرهنگ نیز تاثیر بسیاری در شکل گیری شخصیت یک فرد خواهد داشت . چرا که فرد از همان کودکی با جریانات فرهنگی رو به رو بوده و فرهنگ جامعه ای که در آن زندگی می کند توانسته شخصیت او را تغییر داده

و رفتارهای ناهنجار و یا هنجار را در وی به وجود آورد . نوجوان بایستی به خوبی آداب و سنت های مذهبی و اخلاقی را شناخته و پذیرای آن ها باشد .

رسانه ها و تاثیر آن بر والدین پرسنل باربری آمل و باربری ساری جهت تربیت هر چه بهتر فرزندان

یکی دیگر از نهادهایی که باعث رشد شخصیت افراد شده رسانه های گروهی بوده که وظیفه ای پررنگ در رابطه با آگاه سازی جوانان بر عهده دارند .

پیشرفت شایانی که وسایل ارتباط جمعی داشته در کنار مزایایی زیادی که به همراه دارند دارای یک سری معایب نیز خواهند بود .

به تصویر کشاندن صحنه های قبیح و گاه خشونت آمیز در بازی ها ، شبکه های تلویزیونی و اینترنت باعث تاثیر منفی در نوجوانان شده و آن ها را به سمت اعمال ناهنجار سوق خواهد داد .

تلویزیون بایستی جهت فرهنگ سازی و اطلاع رسانی ، دید نوجوانان و جوانان را نسبت به اوقات فراغت تغییر داده و آن ها را درگیر کارهای مفیدی که به آن ها علاقمند بوده سازد .

حال با همه ی این حرفه ها برای اوقات فراغت جوانان چه باید کرد ؟

عدم برنامه ریزی برای اوقات فراغت و نیز تعطیلات بدون هدف باعث بیشتر شدن آسیب های اجتماعی خواهد داشت

از این رو بایستی برای آن که اوقات فراغت نوجوانان و جوانان بیشترین میزان بهره وری را داشته باشد یک برنامه ریزی صحیح برای آن ها در نظر گرفت .

به طور معمول هر جوانی در رابطه با نحوه گذراندن اوقات فراغت خود خواسته های متفاوتی را از والدین خود خواهد داشت .

اما متاسفانه برخی از والدین بنا به دلایلی چون تفاوت های سنی از درک خواسته های فرزندان عاجز هستند .

جوانان در کنار نیاز های زیستی که نیازهای اولیه هر انسانی برای زندگی بوده نیاز به محبت ، امنیت ، حس ارزشمندی ، نیاز به همدلی و همدردی و احساس کمال و پیشرفت داشته

که خانواده بایستی این نیاز ها را نیز در نظر داشته و سعی بر برطرف ساختن این نیاز های جوانان خود داشته و نیازهای فرزندان را تنها در خوراک و پوشاک ندانند .

برخی اوقات ممکن است که جوانان بر اثر فشار ناشی از کشش های درونی کنترل خود را از دست داده و به طرف رفتارهای ناهنجار و آسیب های اجتماعی بروند .

از این رو جوانان بایستی از طریق برنامه هایی چون تقویت تصویرسازی مثبت از خویش ، بیدارکردن وجدان های آگاه و نشان دادن راه های صحیح برای رسیدن به هدف ، قدرت بازدارندگی درونی را در خویش تقویت نمایند .

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید

مطالب مرتبط:


    دیدگاهی ثبت نشده است

    آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود